Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2017-08-08 12:25:31
Autor zdjęcia/źródło: @ materiały Delonghi
Zanim wybierzemy się w podróż po najdalszych zakątkach świata, powinniśmy zastanowić się nad naszym stylem picia kawy. Czy w ogóle istnieje coś takiego w Polsce? Okazuje się, że kawa w naszym regionie zagościła dopiero w XVII wieku za sprawą Turków. Nic dziwnego więc, że na początku pijano ją właśnie w takim stylu, czarną i niezwykle aromatyczną, co diametralnie się zmieniło. Dzisiaj na polskich stołach króluje nie tylko ta najmocniejsza, ale chętnie korzystamy z różnych udogodnień, a coraz częściej u nas goszczą urządzenia pomagające w przygotowywaniu esencjonalnych mieszanek.
Modelem, który wkroczył szturmem do naszych domów, jest ekspres na kapsułki. To proste w obsłudze, niewielkie i stosunkowo niedrogie urządzenie, a potrafi wyczarować najróżniejsze kawy. Do ekspresu kapsułkowego wystarczy włożyć daną mieszankę dedykowaną danemu sprzętowi, a po chwili masz już w kubku swoją ulubiony napój. Czy ekspres do kawy na kapsułki przygotuje każdą kawę? W poszczególnych częściach świata parzy się ją na różne sposoby, dlatego nie da się przygotować wszystkich przepisów. Na szczęście najbardziej ulubione kawy Europejczyków z pewnością tak.
Nie od dziś wiadomo, że Włosi uznawani są za koneserów kawy. Chociaż w ich kraju nie są hodowane ziarna, mówi się, że włoskie palarnie stały się jednymi z najlepszych na świecie. Specyficzny sposób picia tego napoju znają niemal wszyscy, co z pewnością ma wpływ na rozpowszechnienie się swoistych zasad savoir-vivre’u. Przykładem jest picie cappuccino lub innych kaw mlecznych tylko rano, podczas gdy espresso popija się przez resztę dnia.
Stąd też właśnie Włochy znamy głównie z małej czarnej filiżaneczki mocnego naparu. Kawy kojarzone z tym rejonem Europy łatwo przygotujesz w nieskomplikowanym ekspresie do kawy na kapsułki, ale także za pomocą innych popularnych urządzeń, które możesz sprawdzić tutaj: www.delonghi.com/pl-pl.
Kawa w Grecji to z kolei uwielbiane przez wszystkich zimne frappe na bazie kawy rozpuszczalnej. Można je przygotować o dowolnym stopniu słodkości, a najbardziej słodka jest frappe glyko z mlekiem i cukrem. Pomysł na ten przepis zrodził się prawdopodobnie zupełnie przypadkowo na targach w Salonikach na początku drugiej połowy XX wieku. Do dziś cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów.
W pozostałych częściach Starego Kontynentu kawa również może smakować niesamowicie, o czym przekonali nas na przykład Irlandczycy. Irish coffee została zaparzona po raz pierwszy przez Josepha Sheridana, który wówczas był szefem kuchni portu lotniczego Foynes. Napój ten miał przede wszystkim pełnić zadanie rozgrzewające. Podany był zziębniętym pasażerom samolotu, który leciał do Kanady, jednak z powodu warunków został zawrócony. Wspomniane właściwości ma irlandzka whiskey dodawana do kawy. Istnieją różne kombinacje alkoholi, jednak ta jest najbardziej klasyczna. Całość uzupełniają brązowy cukier i bita śmietana.
Podróżując w chłodniejsze rejony Europy, Szwedzi również wypracowali sobie swój sposób przyrządzania kawy, co przekłada się na statystyki. Według International Coffee Organisation przeciętny Szwed zużywa rocznie nieco ponad 10 kg kawy, podczas gdy Polak ma na swoim koncie skromne 2,3 kg. Wracając jednak do samego przepisu, może on wzbudzać pewne kontrowersje, co nie zniechęca smakoszy, by go testować. W dużym skrócie, do kawy po szwedzku dodaje się jeden, ciekawy składnik, jakim jest surowe jajko. Po wymieszaniu elementy tworzą bardzo kremowy napój o zaskakującym smaku. Rytuał picia kawy w Szwecji to fika, co oznacza przerwę w ciągu dnia.
Jednym z najbardziej popularnych przepisów europejskich na kawę jest ten pochodzący z Austrii. Początkowo przygotowywano zwyczajny czarny napar, jednak mieszkańcy Wiednia, gdzie zrodził się ten wyjątkowy przepis, stanowczo woleli dosładzaną wersję. Kawa po wiedeńsku to więc nie lada gratka dla miłośników kalorycznych deserów. Do espresso lub americano, przygotowanego w dowolnym urządzeniu, dodajemy mleko, cukier i czekoladę, można jeszcze bardziej ją osłodzić dzięki bitej śmietanie. Łasuchy dosypują też kakao, by jeszcze bardziej podkreślić smak całości.
Jeśli jesteś miłośnikiem ekstremalnych doznań smakowych, z pewnością powinieneś spróbować kawy po arabsku, przygotowanej za pomocą tygielka. Jest to napój na bazie mocnego naparu, do którego dodaje się mnóstwo przypraw. Używa się m.in. kardamonu i cynamonu, ponieważ nadają swego rodzaju pikanterii i wyrazistości. Ciekawym dodatkiem jest tutaj również woda różana.
Kierując się bardziej w stronę Azji Południowo-Wschodniej, również znajdziemy inspiracje do przygotowywania oryginalnych napojów kawowych. Kawa po wietnamsku jest bardzo słodka i nie przypomina w konsystencji tego, co znamy. Przygotowuje się ją za pomocą zaparzacza phin, dodając do esencjonalnego naparu skondensowane mleko. To ono sprawia, że całość jest gęsta i tak słodka. Czemu nie jest to świeże mleko? Skondensowana wersja jest dużo łatwiej dostępna na miejscu. Jeżeli chcesz samodzielnie przygotować coś takiego w domu, lepiej użyj oryginalnej wietnamskiej kawy.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.